Rodzaje diet – wybierz odpowiedniądietę dla siebie

koktajl owocowy

Dieta zazwyczaj kojarzy się nam z odchudzaniem. Wiele osób utożsamia ją jedynie z redukcją zbędnej tkanki tłuszczowej. W tym artykule postaramy się przedstawić wszystkie rodzaje diet, które są popularne na całym świecie. Skupimy się właśnie na tych, które pomagają w walce z otyłością lub nadwagą. Poniższe rodzaje diet na odchudzanie mogą okazać się ciekawą i skuteczną opcją właśnie dla Ciebie. Zapraszamy więc do zapoznania się z solidną dawką wiedzy, którą z całą pewnością można zastosować w praktyce. Więcej przeczytasz poniżej.

Jak wybrać odpowiednią dietę dla siebie?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przy wyborze diety, jest zadanie sobie podstawowych pytań. Warto zastanowić się co lubimy jeść, jakie mamy problemy związane z odżywianiem oraz jaki konkretnie cel chcemy osiągnąć. Co to oznacza w praktyce? Wybierając diety odchudzające, rodzaje i działania na przyszłość podstawą będzie określenie własnych słabości. Dobrze jest zweryfikować, czy lubimy podjadać lub, czy nie możemy się obejść bez słodyczy. To zdecydowanie pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie. Niektóre diety potrafią wyeliminować poczucie głodu, inne zaś oczyszczą organizm.

Rodzaje diet, czyli podstawowe rodzaje diet

Obecnie w nauce rozróżnia się cztery podstawowe diety. Rodzaje, które możemy wymienić to:

  • Dieta naturalna (zwyczajowa) – to nic innego niż naturalny sposób żywienia w danej społeczności. Eksperci nazywająją dietą podstawową.
  • Dieta alternatywna – to określenie opisuje świadomy wybór sposobu odżywiania się (na przykład weganizm czy wegetarianizm). Do diet alternatywnych zalicza się wszelkie diety eliminacyjne.
  • Dieta terapeutyczna (lecznicza) – polega na modyfikacji sposobu odżywiania ze względu na stan zdrowia. Co ciekawe, będąc na takiej diecie nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć składników odżywczych w sposób zbilansowany (np. dieta dla cukrzyka).
  • Dieta doświadczalna – w tym przypadku mówimy o pożywieniu, które wykorzystywane jest w badaniach laboratoryjnych. Tym aspektem natomiast nie będziemy się w tym artykule zajmować.

Diety, rodzaje diet: diety eliminacyjne

Odpowiadając na pytanie – „Jakie są rodzaje diet?”, warto zacząć od diety eliminacyjnej. Jest to rozwiązanie wyjątkowo restrykcyjne, a jego stosowanie polecane jest osobom, które cierpią przede wszystkim na alergie pokarmowe. Polega na wyeliminowaniu tych produktów, po których spożyciu występują nieprzyjemne objawy, takie jak biegunki, wysypki czy obrzęki. Do najbardziej znanych diet eliminacyjnych należą między innymi: dieta bezglutenowa, bezmleczna, bezlaktozowa oraz bezjajeczna.

Diety i ich rodzaje: diety monoskładnikowe

To rozwiązanie polega na spożywaniu tylko jednego rodzaju produktu. Taka monotonia wpływa na bardzo szybki spadek wagi. Niestety należy zwrócić uwagę na to, że takie długotrwałe narażenie organizmu na stres powoduje ryzyko wystąpienia anemii i efektu jo-jo zaraz po zakończeniu odchudzania. Przykładem może być kiedyś często stosowana dieta Dukana. Specjaliści zdecydowanie odradzają tak restrykcyjne podejście do tematu odchudzania.

Diety białkowe jako inne rodzaje diet żywieniowych

Analizując różne diety, można natknąć się na bardzo mylną nazwę. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak dieta białkowa. Po prostu tak przygotowany plan żywieniowy zakłada podaż większej ilości białka, które powinno stanowić więcej niż 20% wszystkich spożywanych dziennie kalorii. Jednocześnie obniża się zawartość węglowodanów oraz tłuszczów.

Bardzo często to właśnie tutaj wykorzystuje się mięso pod różnymi postaciami. Na takiej zasadzie opiera się dieta Paleo, Atkinsa czy dieta MIND. Często jest najchętniej wybieraną dietą przez sportowców. To jednocześnie dobra możliwość dla osób cierpiących na choroby nowotworowe. Jednocześnie do stosowania takiego rozwiązania zachęca się osoby z nadwagą. Taki sposób komponowania posiłków wpływa pozytywnie na odchudzanie i finalnie na utratę wagi.

KotwicaDiety, rodzaje diet: diety wysokotłuszczowe

Dieta ta polega przede wszystkim na zwiększeniu zawartości tłuszczów w jadłospisie. Oznacza to również to, że w tym przypadku redukujemy węglowodany. Są one w wysokiej ilości w produktach takich, jak owoce, makarony, ziarna, kukurydza czy ryż. Natomiast sama ilość białka powinna pozostać bez zmian. Najbardziej popularną dietą będzie LCHF, czyli low carbohydrate, high fat. Dodatkowo diety oparte na zwiększonej ilości zdrowego tłuszczu to dieta śródziemnomorska oraz dieta nordycka.

Decydując się na taką dietę trzeba z ogromną uważnością pilnować, aby dostarczyć organizmowi odpowiedni poziom energii. Produkty należy wybierać z jak najlepszych i sprawdzonych źródeł. Same efekty bywają natomiast powalające. Dostarczając odpowiednią liczbę kcal, możesz o wiele szybciej schudnąć. Informacje podawane przez specjalistów wskazują, że takie zasady odżywiania przyspiesza spadek wagi nawet 3 – krotnie. Dodatkowo stosując takie rozwiązanie, można zaobserwować wzrost „dobrego” cholesterolu we krwi. To dobra opcja dla osób z insulinoopornością i przy różnych stanach zapalnych.

Inne rodzaje diet odchudzających, czyli diety warzywno-owocowe

Przypisuje się jej miano diety odchudzającej i oczyszczającej. Najważniejsze jest spożywanie warzyw i owoców. Korzystając z takich pokarmów, dostarczamy organizmowi najwięcej witamin. Dodatkowo dostęp do wielkich sieci handlowych umożliwia nam szeroki wybór produktów, jakimi są warzywa różnego pochodzenia. Opcję tą można stosować bez względu na stan zdrowia oraz wagę. Oczywiście każdy organizm jest inny. Dlatego przed taka zmianą nawyków żywieniowych warto skonsultować się z lekarzem lub też z dietetykiem.

imbir

Wszystkie diety świata, czyli coś na temat diety meal replacement

Dieta ta polega na wprowadzeniu zamienników normalnych posiłków. Mogą to być specjalne odżywki, szejki czy inne rozwiązania proponowane przez producentów. To coś nowego, jeżeli pokazujemy nowe i innowacyjne rodzaje diet. Dietetyka opisuje, że wcześniej wspomnianymi zamiennikami są produkty, które mająokoło 400 kalorii. Taki napój musi mieć skład identyczny jak standardowy posiłek. Oznacza to, że po wypiciu preparatu dostarczymy takie same wartości odżywcze jak w przypadku zjedzenia mięsa zwierzęcego z ryżem i surówką.

Diety zdrowotne

Powyżej przedstawiliśmy różne rodzaje diet, które mogą być bardziej lub mniej znane. Niektórych z nich lepiej nie stosować w przypadku wystąpienia żadnych przeciwwskazań. Diety zdrowotne są zazwyczaj komponowane przez dietetyków, którzy ukończyli studia w tym kierunku. Mogą one wpływać między innymi na pracę wątroby czy nerek. O takiej opcji powinny pomyśleć osoby chorujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy też pacjenci z cukrzycą. Jednocześnie takie diety stosowane są bardzo często u małych dzieci na początku ich życia.

sok ze świeżej pomarańczy

Dieta dopasowana dla ciebie – dieta i rodzaje diet dla każdego

Idealna dieta musi być po prostu dopasowana do twojego stylu życia. Spożywanie poszczególnych grup pokarmowych powinno kojarzyć się przede wszystkim przyjemnie. Stosowanie nieprzemyślanych diet odchudzających powoduje natomiast różne nieprzyjemne dolegliwości.

Warto więc jeść to, co lubimy. Jednocześnie ograniczając ilość przetworzonego jedzenia, fundujemy sobie lepszą przyszłość. Zdecydowanie warto odrzucić produkty, które zawierają szkodliwe związki chemiczne. To pierwszy krok do pozytywnej zmiany. Ostateczny wybór należy natomiast do Ciebie!