Co zawiera medyczna marihuana? Czy wpływa na zdolność do prowadzenia auta?

Susz konopny, który można kupić w aptece, przeznaczony jest dla pacjentów, posiadających wystawioną przez lekarza e-receptę. Biorąc pod uwagę to, co zawiera w składzie medyczna marihuana, należy zachować ostrożność w czasie terapii konopnej. Czy w czasie leczenia konopnego można prowadzić samochód i obsługiwać maszyny? Sprawdzamy!

Czym jest marihuana medyczna i co zawiera w składzie?

Medyczną marihuaną nazywamy specjalny susz konopny, który dostępny jest w aptekach. Mogą kupić go jedynie osoby uprawnione, czyli takie, które – w opinii lekarza – kwalifikują się do terapii konopnej. Leczenie medyczną marihuaną może być pomocne w wielu przypadkach i każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji danego pacjenta do ewentualnej terapii. Lecznicza marihuana nie jest tym samym produktem, który można kupić na czarnym rynku – różni się od niego znacząco, mimo że również jest suszem konopnym.

W składzie leczniczej marihuany znajdziemy wiele związków aktywnych, w tym między innymi THC i CBD. Różnica między medyczną marihuaną a tą z czarnego rynku polega jednak na tym, że lecznicza marihuana wyróżnia się pewnym i stałym składem jakościowym i ilościowym substancji czynnych, nawet jeśli porównuje się różne partie suszu. Kupując susz o danym stężeniu THC i CBD, zawsze otrzymamy produkt, który faktycznie posiada deklarowane stężenie składników aktywnych. W składzie leczniczej marihuany nie znajdziemy też groźnych dla zdrowia dodatków, w tym pozostałości środków chemicznych stosowanych przy uprawach. 

Kto może stosować medyczną marihuanę?

Biorąc pod uwagę, co zawiera medyczna marihuana, nie jest to produkt, który może być nabyty przez każdego „od ręki” w aptece. Bez względu na to, ile kosztuje medyczna marihuana, nie kupimy jej, jeśli nie posiadamy ważnej recepty wystawionej przez lekarza. E-receptę można jednak otrzymać nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale również w ramach konsultacji zdalnych. Wcześniej jednak należy przejść proces kwalifikacji do terapii, w czasie którego lekarz sprawdzi, czy pacjent ma zalecenia i nie ma przeciwwskazań do stosowania suszu konopnego. 

E-receptę na leczniczą marihuanę mogą otrzymać pacjenci, których dotychczasowe leczenie okazało się niewystarczająco skuteczne. Wskazaniem jest również leczenie, które generuje wiele działań niepożądanych. Leczniczą marihuanę przepisuje się między innymi w przypadku bólów różnego pochodzenia, jaskry, zaburzeń odżywiania i bezsenności, a także przy chorobach ginekologicznych, dermatologicznych, urologicznych i wielu innych. Zawsze to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopnego, czy też nie. 

Marihuana medyczna a prowadzenie auta – co należy wiedzieć?

Choć w Polsce medyczna marihuana jest legalna, należy pamiętać o pewnych kwestiach dotyczących jej bezpiecznego używania. Jest kilka czynności, których nie powinno się robić, gdy stosowana jest medyczna marihuana, a prowadzenie auta jest jedną z nich. W skład medycznej marihuany wchodzi THC, które może działać na pacjenta odurzająco. Oczywiście wszystko zależne jest od składu przepisanego suszu konopnego oraz od zapisanej dawki. Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie przyjmowania leczniczej marihuany nie powinno się prowadzić samochodu.

Prowadząc auto pod wpływem substancji psychoaktywnych (nawet jeśli stosowane są legalnie), pacjent naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również inne osoby. Jest to już działanie niezgodne z prawem, w związku z którym można zostać zatrzymanym i odpowiednio ukaranym.