Dieta oczyszczająca – oczyść swój organizm

zdrowa sałatka

Dieta oczyszczająca, to inaczej dieta detoksykująca, która nie tylko pomoże nam w utracie zbędnych kilogramów, ale również pomoże w usunięciu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii z naszego organizmu. W wyszukiwarkach internetowych coraz częściej wyszukuje się frazy: „diety oczyszczające organizm z toksyn, dieta na odtrucie organizmu, dieta na oczyszczenie organizmu, diety oczyszczające z toksyn, dieta oczyszczenie organizmu”. Po co ją się stosuję, jakie są jej zasady, zalety oraz wady? Na jakich produktach mamy bazować? Jakie są sposoby w oczyszczaniu swojego organizmu? Wszystkie odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!

Dieta oczyszczająca, detoks – po co?

Dieta na odtrucie organizmu jest szczególnie zalecana dla osób, które niekoniecznie przywiązują szczególną uwagę do zdrowego odżywiana. Przez brak wystarczającej ilości błonnika w żywności oraz spożywanie dużej liczby produktów wysoko przetworzonych w naszych jelitach tworzą się tak zwane złogi kałowe, które to zmniejszają światło jelita, powodując złą ich pracę i przyczyniają się do rozwoju chorób.

Produkty przemiany materii produkują również toksyny, czyli substancje, które to zatruwają nasz organizm, wpływając na złą pracę wielu narządów, przyczyniając się do ogólnego złego stanu zdrowia. Dieta odtruwająca organizm z toksyn jest wskazana dla tych osób, które chcą zacząć dbać o swoje zdrowie oraz dodatkowo liczą na stratę zbędnych kilogramów. Oczyszczająca dieta jest również wskazana dla kobiet po narodzinach dziecka, które to nie karmią swoją piersią. Wspomoże ona do powrotu do normalności po okresie ciąży oraz połogu.

Dieta oczyszczająca organizm – zasady

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn powinna trwać od 3 do maksymalnie 7 dni i powinna być bogata w produkty zawierające niski, bądź średni indeks glikemiczny. Podstawą tej diety powinny być produkty zawierające dużo błonnika pokarmowe, czyli z pewnością owoce oraz warzywa, które to zawierają również związki o charakterze bioaktywnym oraz witaminy antyoksydacyjne.

Dzięki tej diecie zaczynamy spalać nadmierną tkankę tłuszczową, która również oczyszcza się z nagromadzonych szkodliwych produktów przemiany materii. Efektem tego jest oprócz lepszej pracy jelit również utrata dodatkowych kilogramów czy polepszenie stanu skóry. Oprócz wspomnianych produktów, które warto jeść, należy również przyjmować odpowiednią ilość wody poprzez picie na przykład herbaty z dodatkiem cytryny czy soków.

Należy bezwzględnie zrezygnować z napojów gazowanych oraz używek, oraz nie nadużywać w swojej diecie soli, oraz tłuszczów. Czytaj również skład na etykietach produktów! Dzięki temu ze swojego jadłospisu wykluczysz żywność wysoko przetworzoną.

Jedną z najczęściej wymienianych diet oczyszczających jest zazwyczaj głodówka. Polega ona na przyjmowaniu małej ilości pokarmu przy jednoczesnym wzmożonym piciu wody czy innych naparów. W głodówce przeprowadza się często tak zwane dniówki, czyli opieranie się diety o jeden produkt na przykład dzień jabłkowy czy bananowy tzw. dieta sokowa.

Warto tutaj wspomnieć, że taką dietę nie stosować zbyt często, ponieważ może się to odbić na naszym zdrowiu. Jednodniową głodówkę możesz stosować raz w tygodniu, najlepiej podczas weekendu. Natomiast kilkudniową dietę oczyszczają można stosować nie częściej ,niż raz na trzy miesiące oraz wymaga ona odpowiedniego przygotowania.

Zalety diety oczyszczającej

Diety oczyszczające organizm z toksyn posiadają wiele zalet. Powinna być ona bogata w składniki odżywcze, które to wspomogą przemianę materii. Działa korzystnie na sam organizm poprzez wspomaganie w usuwaniu toksycznych złogów pokarmowych. Powinna być oparta na produktach bogatych w błonnik pokarmowy, którego wysoki poziom możemy znaleźć między innymi w owocach czy warzywach.

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn chroni również przed zakwaszeniem organizmu oraz powinna być bogata w przeciwutleniacze oraz cenne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Dieta na oczyszczenie organizmu powinna być najpierw skierowana do ludzi, którzy odczuwali w przeszłości problemy z jelitami. Dietetycy chwalą dietę oczyszczającą głównie za to, że poprawia ona znacząco nastrój, wspomaga zapamiętywanie oraz polepsza jakość snu. Ludzie będący na diecie oczyszczającej mają również wyższy poziom energii oraz zdobywają lepszą odporność na infekcje. Ogólnie polepsza się im jakość życia! Więcej informacji znajdziesz w artykule poświęconemu diecie na oczyszczenie organizmu.

Wady diety oczyszczającej

Jak każda dieta, również i oczyszczająca może mieć wady. Źle skomponowana dieta lub zbyt długi czas jej realizacji może przyczynić się do osłabienia, czy poważniej do zaistnienia jakieś jednostki chorobowej przez brak jakiegoś pierwiastka bądź witaminy w organizmie. Dlatego ważne jest, aby przed wprowadzeniem tak radykalnych zmian w swoim sposobie odżywiania skontaktować się z lekarzem czy dietetykiem.

zdrowe śniadanie

Dla niektórych wadą diety może być również zbyt powolna utrata masy ciała. Przypominamy i apelujemy, że nie jest to bezpośredni cel diety, tylko może to być pozytywny efekt uboczny. Należy również pamiętać, że dieta ta jest wyłącznie dla osób zdrowych. Nie może jej stosować osoba chora, dzieci oraz młodzież w okresie dojrzewania. Detoksu nie poleca się również kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem jest również choroba układu pokarmowego, układu moczowego oraz ostre stany zapalne.

Dieta oczyszczająca – przykładowy jadłospis

W internecie ciężko jest znaleźć solidny jadłospis na kolejne dni diety. Często wyszukiwaną frazą jest: „dieta odtruwająca organizm z toksyn przepisy”. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis na dwa dnia. Oczywiście przed rozpoczęciem diety warto skorzystać z pomocy swojego lekarza, by wykluczyć ewentualne niewskazania oraz z dietetykiem, który przedstawi pełny jadłospis na cały okres diety i wykluczy nasze nawyki żywieniowe. Przedstawi również rozkład wszystkich posiłków w czasie, co wykluczy uczucie głodu.

Dzień 1.

Śniadanie – sok z marchwi, jabłka lub banana z dodatkiem orzechów włoskich

II śniadanie – pieczone jabłka z cynamonem

Obiad – gotowane chude mięso drobiowe z dodatkiem kaszy bądź ryżu, surówka z białej rzodkwi z jabłkiem

Podwieczorek – świeżo zrobione smoothie z banana z dodatkiem siemienia lnianego

Kolacja – jajka na twardo albo mała porcja wędlin z pieczywem pełnoziarnistym, pory duszone (bez tłuszczu)

Dzień 2.

Śniadanie – gotowany kalafior, surówka z kiszonej kapusty i owoc np. pomarańcza

II śniadanie – chudy twaróg lub jogurt naturalny z dodatkiem owoców

Obiad – zupa krem z zielonego groszku z pestkami dyni, jabłko

Podwieczorek – sałatka brokułowa z nasionami słonecznika

Kolacja – surówka z selera i jabłka z orzechami, kiwi, sok jabłkowo-marchewkowy

Dzięki diecie usunięcie toksyn jest jak najbardziej możliwe. Jest to dobry pomysł, tylko oczywiście znać trzeba umiar. Oczyszczenie organizmu za pomocą diety nie należy stosować zbyt często oraz zbyt długo. Tak jak każda dieta również ta oczyszczająca posiada swoje wady, chociaż warto zaznaczyć, że przewaga zalet nad wadami jest ogromna! Przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się ze swoim lekarzem, by uniknąć negatywnych efektów ubocznych. Warto też skorzystać z porady dietetyka, który również przy układaniu jadłospisu uwzględni nasze preferencje smakowe.