Czego nie jeść, a co jeść karmiąc piersią?

co jeść karmiąc piersią

Nie brakuje młodych mam, które zastanawiają się nad tym, co jeść podczas karmienia piersią. Owszem, jest to trudne zagadnienie, które warto poruszyć. Czy to prawda, że słodycze a karmienie piersią to niekoniecznie idealne połączenie? Czy lista obostrzeń jest dłuższa? Czego nie jeść karmiąc piersią? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu!

Co jeść podczas karmienia piersią — właściwe kalorie

Jeśli stosujesz zdrową dietę, karmienie piersią nie powinno stanowić problemu. Jeśli jednak nie stosujesz zdrowej diety, Twoje mleko może nie być tak odżywcze, a jego podaż może się zmniejszyć. Jeśli tak się dzieje, u dziecka może wystąpić pieluszkowe zapalenie skóry lub zaparcia. Zaparcia mogą prowadzić do odwodnienia dziecka, a w konsekwencji do biegunki. Co można jeść karmiąc piersią, mając pewność, że produkty nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku?

Spożywanie odpowiedniej ilości kalorii podczas karmienia piersią jest ważne dla powodzenia laktacji. Matki karmiące piersią powinny spożywać około 2000-3000 kalorii dziennie, aby zaspokoić potrzeby związane ze wzrostem dziecka. Zaleca się spożywanie posiłków z dodatkową ilością białka i warzyw, ponieważ pomagają one wydłużyć okres między karmieniami. Węglowodany są również ważne, aby pomóc organizmowi w wytwarzaniu mleka matki oraz zapasów energii, które pozwolą dziecku funkcjonować przez cały dzień bez dodatkowych przekąsek czy posiłków.

Podczas karmienia piersią Twój organizm ciężko pracuje, aby wytworzyć wystarczającą ilość mleka do wykarmienia dziecka. Aby wyprodukować wystarczającą ilość mleka, Twój organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych i witamin.

Obejmuje to białko, węglowodany i niezbędne kwasy tłuszczowe. Te składniki odżywcze nie tylko pomagają w produkcji mleka, ale są również potrzebne dla Twojego zdrowia. Na przykład wapń jest potrzebny do wzmocnienia kości, a żelazo pomaga regulować poziom tlenu we krwi.

Dlatego ważne jest, aby podczas karmienia piersią spożywać odpowiedni rodzaj kalorii, aby zmaksymalizować produkcję pokarmu i promować ogólny stan zdrowia.

Czego nie można jeść podczas karmienia piersią?

Istnieje kilka pokarmów, które absolutnie trzeba wykreślić ze swojego menu. Czego nie może jeść matka karmiąca? Można tu wskazać na:

 • Alkohol. To z oczywistych powodów. Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie otrzymuje alkoholu do organizmu i że nie nabywa na niego tolerancji.
 • Surowe owoce i warzywa. Zarazki znajdujące się w tego typu żywności mogą być przekazywane dziecku przez mleko, co może powodować biegunkę i inne choroby. Trzeba unikać tych produktów również wtedy, gdy jesteśmy na diecie. Zbyt duża ilość mogłaby doprowadzić do wystąpienia alergii – zarówno u mamy, jak i u niemowląt.
 • Niepasteryzowane produkty mleczne, takie jak śmietana i ser. Produkty te mogą zawierać szkodliwe bakterie, które mogą zaszkodzić zdrowiu Twojego dziecka lub nawet spowodować chorobę. Zdecydowanie warto, by mama zrezygnowała z tego modelu odżywiania. Pomoże w tym odpowiednia dieta (także w czasie ciąży!), która jednak zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Witaminy i ważne związki odżywcze należy czerpać tylko z takich posiłków, które ginekolog lub inny specjalista uzna za słuszne. Najważniejsze są zawsze informacje od lekarza. Każda kobieta powinna o tym pamiętać!

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Jedną z najlepszych rzeczy do jedzenia podczas karmienia piersią są owoce. Owoce zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które pomagają Twojemu organizmowi rosnąć i rozwijać się. Są też niskokaloryczne, co oznacza, że nie będziesz przesadzać z jednym rodzajem pokarmu.

Niektóre owoce zawierają także dużo żelaza, wapnia, magnezu, miedzi, białka i potasu, dzięki czemu dostarczają wielu składników odżywczych potrzebnych dziecku. Możesz jeść tyle, ile chcesz, i nie będzie to miało żadnego wpływu na karmienie piersią!
Okazuje się, że odpowiedź na pytanie o to, co jeść przy karmieniu piersią, nie musi oznaczać posiłków, które nie będą nam smakować. W wielu przepisach znajdą się np. ryby czy orzechy.

Co można jeść podczas karmienia piersią noworodka – lista

Nie brakuje młodych mam, które zastanawiają się, co jeść podczas karmienia piersią. Tak, jest to trudna kwestia do rozwiązania. Czy to prawda, że słodycze i karmienie piersią to niekoniecznie idealne połączenie? Czy istnieje dłuższa lista ograniczeń? Czego nie jeść podczas karmienia piersią?

Istnieje wiele pokarmów, które można bezpiecznie spożywać podczas karmienia piersią. W rzeczywistości nie brakuje ekspertów, którzy zalecają zdrowe odżywianie i unikanie pewnych rzeczy, takich jak alkohol, kofeina i czekolada. Ale czego nie powinnaś jeść podczas karmienia piersią? Oto lista pokarmów, których powinnaś unikać:

  • Popcorn
  • Alkohol
  • Napoje bezkofeinowe
  • Czekolada
  • Lody i inne mrożone przysmaki
  • Owoce i warzywa w puszkach
  • Dżemy i galaretki z dodatkiem cukru lub syropu kukurydzianego

Podsumowanie

Wiele matek zastanawia się, co można jeść podczas karmienia piersią. Na szczęście istnieje wiele pokarmów, które można bezpiecznie spożywać podczas karmienia piersią. Dla niektórych mam lista może być krótka i łatwa do zapamiętania. Innym wydaje się, że ciągnie się ona w nieskończoność! Istnieje długa lista pokarmów, których matki nie powinny spożywać podczas karmienia piersią ze względu na ich potencjalny negatywny wpływ na dziecko. Zawsze powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nadrzędne jest zdanie lekarza prowadzącego. Każdy przypadek jest inny i zasługuje na odrębne omówienie.